Stavba reprosoustav

Jak si postavit vlastní reprosoustavu


Nejdřív si musíte uvědomit, kolik reproduktorů vlastně budete chtít. Jestli se spokojíte se stereo zvukem nebo budete chtít nějaké dolby-surround nebo něco podobného. Dále si musíte rozmyslet, jak velké ozvučnice (neboli skříně) budete chtít. Na velikosti ozvučnice bude záležet, jak velké a výkonné do nich budete dávat reproduktory. Při volbě reproduktorů také vezměte v úvahu, jak výkonný máte zesilovač. Nemá smysl stavět si reproduktory s 3x větším výkonem, než zvládne zesilovač.

Jaké zvolit reproduktory

Žádný reproduktor nehraje ideálně celé frekvenční pásmo (tj. basy i výšky). Proto se reproduktory vyrábějí dvou nebo třípásmové.

Menší reproduktory mají lepší dynamické vlastnosti a tudíž hrají lépe vyšší frekvence (tj. vyšší tóny). Ale nezvládnou vyvinout dostatečný akustický tlak, aby hráli výrazně basové tóny.

Naopak Velké reproduktory jsou určeny pro to, aby hrály výrazně basy. Jednoduše řečeno: jejich membrána je tak velká, že se nedokáže správně chvět vysokými frekvencemi. Tudíž nehraje (nebo hraje velice zkresleně) vysoké tóny.

Já osobně vám doporučuji koupit reproduktory od firmy TVM (Tesla Valašské Meziříčí). Jejich výrobky jsou kvalitní a za přijatelnou cenu. Na jejich internetových stránkách najdete kompletní nabídku jejich reproduktorů i s podrobným popisem.

Pokud chcete reprosoustavu pro domácí použití, tak vám s největší pravděpodobností budou stačit dvoupásmové reproduktory.

Když se podrobněji podíváte na stránky TVM na nějaký reproduktor, najdete v popisu několik důležitých hodnot:

Jmenovitý šumový příkon udává, jakým dlouhodobým výkonem můžete reproduktor ze zesilovače zatěžovat.

Krátkodobý maximální příkon udává, jaký výkon reproduktor krátkodobě snese. Krátkodobě znamená tak po dobu 1s.

Jmenovitá impedance udává, impedanci (neboli odpor) vinutí cívky v reproduktoru. Reproduktory se vyrábějí s impedancí 4 nebo 8 Ohmů. Pokud je na celé reprosoustavě napsáno, že impedance je 6 Ohmnů, většinou to znamená, že sestava je složená z jednoho 8 ohmového a jednoho 4 ohmového reproduktoru.
Při nákupu musíte dávat pozor, abyste koupili reproduktory se shodnou impedancí, pro jakou je určen zesilovač. Jmenovitou impedanci zesilovače najdete buď přímo u výstupních svorek na zadní části zesilovače nebo v návodu. K zesilovači můžete ale připojit i reproduktory s vyšší impedancí, než na jakou je zesilovač stavěný. Ale v tom případě nebude využit celý výkon zesilovače

NIKDY nesmíte připojit k zesilovači reproduktory s nižší impedancí, než jaká je jmenovitá impedance zesilovače!!! Mohlo by dojít k přetížení a zničení zesilovače! (příklad: Pokud máte 4 ohmové reproduktory, tak zapomeňte na to, že je připojíte k 8 ohmovému zesilovači)

Rezonanční kmitočet udává první kmitočet, při kterém dosahuje reproduktor první výkonové špičky. Jednoduše řečeno to znamená, že nižší frekvence než je rezonanční kmitočet hraje utlumeně nebo vůbec. Na tento kmitočet se většinou ladí bassreflexový nátrubek. (kdyby někdo nevěděl, tak jde o takovou díru, která je vytvořena do reproduktorových ozvučnic. Je v ní umístěna umělohmotná trubka. Její význam vysvětlím později).

Jmenovitý kmitočtový rozsah udává, pro které frekvence je reproduktor určen. Lidské ucho slyší frekvence 20Hz - 20 000Hz. To znamená, že při výběru kombinací reproduktorů musíme pokrýt celé toto frekvenční pásmo.

Charakteristická citlivost: Tento pojem se špatně vysvětluje. Ale udává vlastně hlasitost při určitém zatížení. Při výběru reproduktorů by měly být hodnoty u basového i výškového (popřípadě i středového) reproduktoru shodné. Pokud jsou mírně rozdílné, tak bude se bude možná muset jejich hlasitost upravit odpory. Jinak by se mohlo například stát, že výškový reproduktor bude hrát více nahlas než basový. Většinou ale tuto nerovnost zatlumí reproduktorová výhybka.

Když jsem se už zmínil o výhybce, hned vysvětlím, k čemu je dobrá. Výhybka rozděluje signál do jednotlivých reproduktorů tak, aby to každého reproduktoru šlo jen určené frekvenční pásmo.

Před tím, než se dáte do stavby reproduktorů, radím vám, abyste si přečetli články na www.dexon.cz. Je to jedna z největších firem, která se zabývá reproduktory a vším okolo audio techniky. Pokud jste pevně rozhodnuti si reproduktory postavit, tak si nejdříve objednejte na jejich stránkách katalog. Najdete v něm spoustu užitečných rad, a nejspíš se necháte inspirovat nějakými reprosoustavami, které jsou v katalogu uvedeny. V tomto katalogu je i velký výběr reproduktorů, tak že nejspíš i vyberete a objednáte. V tomto katalogu jsou i uvedeny doporučené kombinace reproduktorů s výhybkami a doporučenými velikostmi ozvučnic.

Jakou si zvolit ozvučnici

Na tvaru ozvučnice příliš nezáleží. Záleží hlavně na její velikosti a konstrukci. Ozvučnice se vyrábějí hlavně z překližky nebo z dřevotřísky nebo přímo ze dřeva (tloušťka většinou bývá 18mm). Ale čím tvrdší materiál, tím lépe.

Co se týče velikosti, tak doporučené velikosti opět najdete v katalogu dexon. Ale já osobně si udělal ozvučnici, takovou, aby tak nějak odpovídala velikosti reproduktorů. Na konci článku se na můj výtvor můžete podívat.

U regálových reproduktorů není většinou potřeba ani žádné vystužení. U větších sloupových reproduktorů už je to o něco horší. Při větších výkonech stěny reproduktorů někdy vibrují a způsobují nepříjemný zvuk. Proto je potřeba vhodným způsobem těmto vibracím zabránit (například vytvořením příčky uprostřed ozvučnice). Více informací v článku na www.dexon.cz.

Jak zvolit výhybku

Při koupi výhybky musíte sledovat následující informace: Za prvé sledujte maximální výkon. Ten vy měl výt stejný nebo spíše o něco větší, než je výkon reproduktorů. Dále potom jmenovitou impedanci. Ta musí být stejná jako je jmenovitá impedance reproduktorů. A nakonec sledujte dělící frekvenci (nebo frekvence - pokud jde o třípásmovou vyhybku).

Tady si můžete stáhnout program na výpočet součástek ve výhybkách.

Co je to ten Bassreflexový nátrubek

Jde o díru v ozvučnici, ve které je vložena "trubka". Tento nátrubek má za úkol zvětšovat výkon v oblasti basů hlavně u menších reproduktorů. Pokud se správně vypočítá a přesně vytvoří, tak velice dost zlepší zvuk. Ale pokud v tomto nemáte praxi, tak nedoporučuji se do toho pouštět, protože se tím dá výsledný zvuk i docela pokazit.

Ale kdyby chtěl přeci jenom někdo experimentovat, tak v tady je program na výpočet velikosti nátrubku. Všechny hodnoty, které bude program vyžadovat najdete opět v katalogu dexon.

Závěrem

I když to vypadá složitě, tak když budete postupovat podle návodů a důkladně si prostudujete jednotlivé články, tak se vám to určitě podaří.

Když přijdete do obchodu s určitou představou, tak prodavači vám již poradí, jakou správnou kombinaci zvolit. Ale jděte nakupovat jen do specializovaných prodejen s reproduktory.

Můžete se podívat, co jsem na první pokus vytvořil já.